Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /controller/ofertaController.php on line 16
CENTRUM KONFERENCYJNO-WYPOCZYNKOWE SZELMENT
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
akceptuję

Masz pytania? Zadzwoń: +48 87 568 32 71
CENTRUM KONFERENCYJNO-WYPOCZYNKOWE SZELMENT
Zmień język / Change language:

Strona główna

>>

Oferta

>>

O Szelmencie

O Szelmencie

Szczegóły oferty

Szczególnie zachęcamy do obejrzenia fragmentu 8-9,15 min poniższego filmu.

HISTORIA OBIEKTU

W kwietniu 1934 r. z inicjatywy rotmistrza 3 Pułku Szwoleżerów, Tadeusza Roykiewicza i lekarza Władysława Żbikowskiego w Suwałkach powstało Koło Szybowcowe.

Początkowo liczyło ono 49 członków, lecz wkrótce nastąpiło połączenie się koła z sekcją szybowcową kolejowego przysposobienia wojskowego, istniejącą na stacji Suwałki, a liczącą około 250 członków. W czerwcu tegoż roku przystąpili do koła wszyscy podoficerowie garnizonu Suwałki, tworząc podoficerską sekcję szybowcową. Sekcja szybowcowa kolejowego przysposobienia wojskowego Suwałki nabyła dla koła szybowiec "Wrona-bis". We wrześniu 1934 r. koło liczyło już 776 członków. Przystąpiono, więc do wyszukania odpowiedniego terenu do szkolenia praktycznego. Najlepszymi terenami okazały się tereny, położone nad jeziorem Szelment, na Górze Jesionowej.

Po wyborze terenu przystąpiono z wielką energią do powiększenia ilości członków, zbierania funduszy na zakup sprzętu szybowcowego i zorganizowania szkolenia praktycznego.

Kurs praktyczny trwał 51 dni, z czego dni lotniczych było 41 (80%).

Ponieważ szkolenie praktyczne wykazało wielką wartość terenów dla szkolenia pilotów szybowcowych (80 dni lotnych, łącznie przy wszystkich kierunkach wiatrów, odpowiednia wysokość startów, dość długie utrzymywanie się pilotów w powietrzu), postanowiono nabyć tereny na własność oraz wybudować hangar dla szybowców.

W 1937 r. rozpoczęto budowę dużego, murowanego obiektu, z przeznaczeniem na bazę noclegową i dydaktyczną dla 100 adeptów szybownictwa.

Budynek, został oddany do użytku w 1939 r. jednak rozpoczęta wojna przetrwała działalność ośrodka. Po wojnie szybownictwo na Jesionowej już się nie odrodziło, a budynek pełni do dziś funkcję hotelową.

Pamiętając o ciekawej historii tego miejsca postanowiliśmy pewnymi elementami wystroju nawiązać do idei lotnictwa.

PLN

Zarezerwuj pobyt

+48 87 568 32 71

recepcja@centrumszelment.pl formularz rezerwacyjny

Imię i nazwisko:

Telefon:

e-mail:

Rodzaj pokoju:

Od:

Do:

Treść wiadomości